6 kwietnia 2017

The Royal Moscow Ballet, jeden z trzech najlepszych baletów świata, zatrudnia tancerzy jedynie na najwyższym poziomie –  absolwentów rosyjskiej szkoły baletowej. Pod tym hasłem kryją się rygor, godziny morderczych ćwiczeń, ogrom wyrzeczeń i morze wylanych łez. Ale efekty najczęściej są oszałamiające. Polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć The Royal Moscow Ballet podczas listopadowej trasy po Polsce.

 

Opinie na temat rosyjskiej szkoły są podzielone. Mówi się często o nadludzkim wysiłku wkładanym przez naprawdę młode dziewczęta w próby, o niespełnionych marzeniach rodziców i zbyt surowym podejściem nauczycieli. Prawda niestety jest jedna – rosyjska szkoła baletu kształci najlepszych z najlepszych. Przetrwają i zrobią karierę jedynie te osoby, które mają odpowiednie warunki fizyczne, ale też te, które mają naprawdę silną psychikę. To miejsce dla najbardziej wytrwałych z wrodzonymi zdolnościami, a nie ośrodek, w którym taniec jest traktowany jako rozrywka i od samego początku uświadamia się w tym uczniów. Często nie dostrzega się, że surowe szkoły starają się przygotować swoich podopiecznych do jeszcze bardziej surowego świata baletu, który nadejdzie po jej ukończeniu.

 

 

Świat międzynarodowego baletu to przede wszystkim ogromna konkurencja. Dziewczynki walczą ze sobą już od samego początku. Żeby dostać się do szkoły i rozpocząć naukę w czerwcu, dziecko musi mieć ukończone 10 lat. Następnie zostaje zważone, zmierzone, określone zostają proporcje ciała, wysokość skoku oraz stopień poprawności wykonania podstawowych baletowych pozycji. Wagę przykłada się także do ogólnej przyjemnej aparycji dziecka. Aplikanci przechodzą również przez badania u lekarza, którego zadaniem jest określić fizyczne możliwości kandydata. Poza tym, sprawdzane są zdolności muzyczne, rytmiczne oraz koordynacyjne, a także inne talenty artystyczne. Dla przykładu w najlepszej rosyjskiej szkole baletowej Vaganova, na 3 tysiące chętnych – dostaje się zaledwie 60 osób, z czego średnio 25 zostaje absolwentami. Uczniowie uczęszczają na treningi tańca, zajęcia z podstawowej edukacji, lekcje języka francuskiego, a także do klasy fortepianu. Z każdym rokiem program staje się coraz bardziej intensywny i napięty. Tylko najlepsi i najbardziej zdeterminowani absolwenci po 8 latach występują na gali Mariinsky Theatre. Tam z kolei, tylko wybranym proponuje się kontrakt w wiodących i najlepszych baletach świata: The Royal Moscow Balet, Bolshoi Ballet i American Ballet Theatre. Okazja, aby zobaczyć najlepszych z najlepszych, tańczących dla The Royal Moscow Ballet oraz efekty ich ciężkiej pracy, będzie można podziwiać podczas ich tegorocznego tour w Polsce.

 

Wybierając się na przedstawienie baletowe należy pamiętać, że tańczący są prawdziwymi wybrańcami: ludźmi o doskonałych warunkach fizycznych i wyjątkowo silnej psychice. Każdy ich ruch to poezja i wieloletnie treningi. Prawdziwą sztukę baletową, w najlepszym wydaniu, będzie można podziwiać podczas nadchodzącej trasy wybitnego The Royal Moscow Ballet w Polsce. Artyści pojawią się w Gdyni (26 listopada), Poznaniu (27 listopada), Zabrzu (28 listopada), Krakowie (29 listopada) i Warszawie (30 listopada) z klasyką gatunku – Jezioro Łabędzie Piotra Czajkowskiego i choreografią stworzoną przez trio: Marius Petipa, Lev Ivanov i Anatoly Emelianov.

 

Bilety można nabywać poprzez strony: www.bilety.prestigemjm.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik w całej Polsce. Koncert organizowany przez Agencję Prestige MJM.

 

Galeria