Sinfonia Varsovia – najlepsza orkiestra na jubileuszu Zbigniewa Preisnera!

4 marca 2019

Sinfonię Varsovię łatwiej spotkać na międzynarodowych festiwalach i najbardziej prestiżowych salach świata niż w kraju. To obecnie najlepsza polska orkiestra, którą dyrygował m.in. Yehudi Menuhin oraz Krzysztof Penderecki. Nadarza się okazja, aby zespół zobaczyć w Polsce. Instrumentaliści koncertujący jedynie z najwybitniejszymi, zagrają podczas niezwykłego wydarzenia, jakim będzie 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera, tej jesieni w TAURON Arenie Kraków.

 

Sinfonia Varsovia nie bez powodu została wytypowana do współpracy ze Zbigniewem Preisnerem podczas wielkiej gali jubileuszowej znakomitego polskiego kompozytora. Jest to obecnie zdecydowanie najlepsza orkiestra symfoniczna w Polsce, którą za perfekcjonizm i profesjonalizm doceniono również poza granicami naszego kraju. Sinfonia Varsovia występowała m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Finlandii, Portugalii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Grecji, Argentynie, Brazylii, Chile, Hongkongu, Japonii, Korei i na Tajwanie. Podczas podróży swój kunszt artystyczny instrumentaliści prezentowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Théatre des Champs Elysées w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, wiedeńskim Musikverein, Teatro Colon w Buenos Aires, Suntory Hall w Tokio, czy Herkulessaal w Monachium. Sinfonia Varsovia jest stałym gościem festiwali zarówno w Polsce, jak i poza nią. Do rodzimych festiwali, w których orkiestra bierze systematycznie udział, zaliczają się: Festiwal Wielkanocny im. Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień, Festiwal Witolda Lutosławskiego, a także Festiwal Chopin i Jego Europa, na którym występuje od pierwszej edycji. Do listy wydarzeń odbywających się poza Polską, w których orkiestra bierze udział, zaliczają się renomowane festiwale w Salzburgu, Gstaad (Yehudi Menuhin Festival), Aix-en-Provence, Montreux, La Roque d’Anthéron, Schleswig-Holstein, Festiwalu Pablo Casalsa w Würzburgu, Alte Oper, Festival Beethovenfest w Bonn, Festival de Musique de Menton, a także Queen Elisabeth Musical Voyage – Festiwal Muzyczny na Morzu Śródziemnym. Z kolei w sezonie artystycznym szczególne miejsce dla orkiestry zajmuje słynny międzynarodowy festiwal muzyczny La Folle Journée, organizowany przez francuskie stowarzyszenie C.R.E.A. we Francji, Hiszpanii i Japonii.

 

Historia Sinfonii Varsovii rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego – dyrektora naczelnego Centrum Sztuki w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka – dyrektora Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom repertuaru, orkiestra zaprosiła do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a muzyk przyjął propozycję objęcia gościnnej funkcji pierwszego dyrygenta nowo powstałej orkiestry Sinfonia Varsovia.

Praca z żadną inną orkiestrą nie dała mi tyle satysfakcji, co moja praca w charakterze solisty i dyrygenta, z orkiestrą Sinfonia Varsovia – podsumował w sierpniu 1991 roku tę współpracę Yehudi Menuhin, genialny amerykański wirtuoz skrzypiec oraz dyrygent.

 

W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a sześć lat później dyrektorem artystycznym orkiestry – został prof. Krzysztof Penderecki – wybitny polski kompozytor. Z tą chwilą Sinfonia Varsovia wkroczyła na ścieżkę sukcesu, rozwoju i międzynarodowej kariery, współpracując jedynie ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Zespół zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, a jego dyskografia liczy ponad 300 płyt uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. Dokonania orkiestry zarejestrowały renomowane i światowe wytwórnie jak: Decca, Denon Nippon Columbia, Deutsche Grammophon, EMI, Naïve, Naxos, Sony, Virgin Classics oraz polskie – BeArTon, CD Accord, NIFC, Polskie Nagrania i Polskie Radio. Wiele spośród tych nagrań uzyskało wyróżnienia, a liczba prestiżowych nagród fonograficznych jest imponująca, m.in. Diapason d’Or, Diapason Découverte, Grand Prix du Disque i dziesięciokrotna statuetka Fryderyka.

 

Repertuar orkiestry jest niezwykle bogaty i obejmuje dzieła od XVIII wieku do współczesności. Zespół ma na swoim koncie światowe i polskie, pierwsze wykonania utworów m.in. Johna Adamsa, Krzesimira Dębskiego, Jana A. P. Kaczmarka, Witolda Lutosławskiego, Pawła Mykietyna, Onute Narbutaite, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Marty Ptaszyńskiej, Marcina Stańczyka, czy Pawła Szymańskiego. Orkiestra Sinfonia Varsovia wniosła znaczący wkład w promocję polskiej muzyki, o czym świadczy bardzo dobrze przyjęty na świecie album Nigela Kennedy’ego i Polskiej Orkiestry Kameralnej Polish Spirit. Wśród najbardziej renomowanych dokonań nagraniowych orkiestry warto wymienić następujące pozycje: Polska muzyka symfoniczna XIX wieku, płyty z rejestracją III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, koncerty fortepianowe Mozarta z udziałem Piotra Anderszewskiego, utwory Karola Szymanowskiego pod batutą Jerzego Maksymiuka, czy też album The Romantic Clarinet. Sukcesem zarówno artystycznym, jak i rynkowym okazały się dwie płyty z utworami Bacha i Haendla, które przez długi czas utrzymywały się na szczycie rankingów sprzedaży. Na wyróżnienie zasługuje również nagrany z Marthą Argerich album live w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
Są cudowni. To jedna z najlepszych orkiestr, nie tylko w Polsce. Pierwsza klasa – tak swoje uznanie wyraziła w sierpniu 2009 roku Martha Argerich legendarna pianistka i zwyciężczyni VII Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina w 1965 roku.

 

Sinfonia Varsovia stale uczestniczy w promowaniu kultury wyższej i klasyki starając się przy tym stwarzać szansę na rozwój młodym muzykom. W tym celu powołała fundację o tej samej nazwie i promuje w szczególności polskich kompozytorów i młode talenty. Istotnym aspektem działalności Orkiestry Sinfonia Varsovia są projekty edukacyjne, m.in. cykl warsztatów adresowany do studentów i młodych absolwentów uczelni muzycznych, przygotowujący ich do gry w najlepszych orkiestrach symfonicznych. 

 

W tym roku Sinfonia Varsovia została zaproszona do udziału w wyjątkowym projekcie. Na jednej scenie z najznakomitszymi muzykami wystąpi w koncercie z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera. Jak połączyły się ścieżki znakomitej orkiestry i wybitego polskiego kompozytora?
O tym, że to my zostaliśmy zaproszeni do tego projektu zadecydowała przeszłość, która zaowocowała sześcioma wspólnymi płytami z muzyką Zbigniewa Preisnera w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia, jak również niezwykłe, wspólne koncerty, takie jak ten pod Akropolem w amfiteatrze czy wspaniały koncert w kopalni soli w Wieliczce. Jak widać mamy za sobą znakomitą współpracę. Sądzę, że Zbigniew Preisner wiedząc o tym, że oprócz „po prostu” wykonywania jego muzyki, mamy w sobie również dużą emocję, dzięki czemu ma do dyspozycji instrument – orkiestrę, która zrobi wszystko, aby zagrać jak najlepiej. Dlatego zdecydował się właśnie na nas – opowiada współpracy ze Zbigniewem Preisnerem Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii.

 

Spotkanie z genialną Sinfonią Varsovią i absolutnie wyjątkową obsadą artystyczną odbędzie się jeszcze tego roku na koncercie z okazji 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera. W wybranych utworach wystąpią również: Teresa Salgueiro, Lisa Gerrard i Edyta Krzemień. Towarzyszyć im będzie chór Cracow Singers, natomiast o stronę wizualną zadba Wrocławski Teatr Pantomimy. W trakcie koncertu wystąpią również Jerzy Trela i Anja Rubik, dla których kompozytor przewidział specjalne role. Całość opatrzona zostanie w wizualizacje. Koncert Preisner's Music odbędzie się 5 października 2019 roku w TAURON Arenie w Krakowie. Bilety można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com.