Był Konkurs Chopinowski. Będą “Czułe struny”

30 listopada 2021

Chopin w wersji współczesnej nie kończy się na Konkursie Chopinowskim! Każdy z nas może “spotykać się” z twórcą na co dzień, odkrywając coraz to nowsze projekty inspirowane klasykiem. Chopin jest natchnieniem dla dzisiejszych twórców, którzy zaskakują innowacyjnymi dziełami, takimi jak np. symfoniczne i liryczne oblicze Chopina w “Czułych strunach” Natalii Kukulskiej czy aplikacja “Chopin Forever”, która jednym kliknięciem odkrywa największe tajemnice kompozytora. Gdzie jeszcze można spotkać dzisiaj Chopina?

 

 

Od Konkursu Chopinowskiego minęły już niemal dwa miesiąc, ale ożywiony na nowo zachwyt kompozytorem wciąż trwa! Po olbrzymich emocjach i zapierających dech w piersiach występach podczas październikowych spotkań najlepszych pianistów, wielu melomanów wręcz desperacko poszukuje podobnych wrażeń. Na szczęście dziedzictwo wielkiego kompozytora nieustannie inspiruje współczesnych artystów. Ci raz na jakiś czas postanawiają nadać Chopinowi współczesnego wydźwięku, czasem nawet w nieco wariackich interpretacjach i projektach. Chopin śpiewany, Chopin symfoniczny, Chopin elektroniczny, czy Chopin klasyczny – kierunków artystycznych działań jest od liku.

 

I tak jednym z ciekawszych projektów, pełnych innowacyjnych aranżacji muzyki kompozytora jest album “Czułe struny” Natalii Kukulskiej. Artystka po raz pierwszy zaśpiewała Chopina! Ten zuchwały pomysł okazał się “strzałem w dziesiątkę”, a album “Czułe struny” okrzyknięty artystyczną produkcją bez precedensu w Polsce i na świecie, zdobył tytuł Platynowej Płyty. Natalia wraz ze sztabem kompozytorów, muzyków i tekściarzy (w łącznej liczbie blisko 100 osób) stworzyła niepowtarzalne symfoniczne, śpiewane aranżacje klasyków Chopina. Ostatnio światło dzienne ujrzała również edycja specjalna płyty, na której utwory wielkiego kompozytora wybrzmiały w duetach, m.in. z Kayah czy Mattem Duskiem. Wyjątkowe “Czułe struny” w wersji na żywo wybrzmią na dwóch koncertach: 29 stycznia 2021 w ICE Kraków i 31 stycznia 2021 w NFM Wrocław. Bilety na te wydarzenia można zdobyć na: biletserwis.pl


Platynowa płyta [którą otrzymaliśmy] jest dla mnie sygnałem, że odbiór był wspaniały, że warto uwierzyć w słuchacza (…), że ryzyko w sztuce jest czymś lubianym. (…) Czekam teraz na koncerty. Będziemy mieć wszystkich dyrygentów na scenie – dla mnie to takie wielkie święto i myślę, że nie tylko dla mnie – mówiła Natalia Kukulska o “Czułych strunach” i nadchodzących koncertach w wywiadzie dla “Oświeconych Hedonistów”.

 

Współczesne inicjatywy inspirowane Chopinem to jednak nie tylko projekty muzyczne. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wraz z Google Arts & Culture wykorzystali specjalną aplikację “Chopin Forever”, aby po Konkursie Chopinowskim zapewnić swoim odbiorcom kolejną dawkę inspiracji i ciekawostek. Aplikacja, którą każdy użytkownik smartfona może ściągnąć na swój telefon jest bowiem specjalną kolekcją manuskrytpów Chopina, jego osobistych pamiątek, listów, niepublikowanych dotąd najstarszych nagrań utworów muzycznego geniusza i wiele, wiele więcej.

 

Osoby, dla których tydzień bez Chopinowskiego koncertu jest tygodniem straconym, w Warszawie – mieście, w którym dorastał kompozytor, zawsze znajdą coś dla siebie. Recitale Chopinowskie mają tam miejsce przez cały rok! Od koncertów w Łazienkach Królewskich w cieplejsze dni, po kameralne występy w salach, w których młody Fryderyk grywał – w stolicy z Chopinem można spotkać się niemal na co dzień.

 

Natomiast entuzjaści podróży oraz wierni fani Konkursu Chopinowskiego mogą jeszcze raz usłyszeć jego zwycięzcę Bruce’a Liu na żywo! Wyjątkowy pianista ruszył bowiem w światową trasę, odwiedzając przeróżne, mniej lub bardziej egzotyczne państwa: od Japonii przez Belgię aż po Brazylię.

 

Organizatorem koncertów “Czułe struny” jest agencja Prestige MJM. Bilety na to wydarzenie są dostępne na biletserwis.pl.